Wojciech Babicz

Ciekawostki z polskiej branży hostingowej

Wojciech Babicz jest założycielem i prezesem zarządu Smarthost Sp. z o.o., firmy świadczącej usługi hostingowe pod marką Smarthost.pl. Firma oferuje komplet usług związanych z hostingiem, w tym: hosting współdzielony, serwery vps oraz serwery dedykowane oraz rejestrację domen i certyfikatów SSL. Wojciech Babicz zajmuje się hostingiem i usługami internetowymi od 1996 roku, początkowo na serwerach opartych na systemie FreeBSD a później na systemach Linux. W ciągu 14 lat budowania od podstaw firmy hostingowej spotkał się z wieloma sytuacjami "branżowymi" dotyczącymi: zasilania, łącz internetowych, serwerów, routerów, switchy, oprogramowania (systemowego i klienckiego) oraz ... ludzi. 

Wojciech Babicz jest również pracownikiem naukowym na Politechnice Częstochowskiej ze stopniem naukowym dr inż. Prywatnie, oprócz bycia maniakiem internetowym, pasjonuje się fotografią (www.babicz.art.pl), modelarstwem kartonowym (na które ma zbyt mało czasu) i wyprawami górskimi. Jego najnowszy blog to www.mojaczarnogora.pl.

 

Prezentacja będzie się składała z trzech luźno powiązanych ze sobą części:

  1. Aktualności: Polski ranking hostingów, czyli kto kogo ostatnio kupił i co z tego wyniknie?
    Ostatnio każdego dnia słyszymy o przejęciach. Podsumuję kto kogo ostatnio kupił, jakie ma plany i jak na to reagują klienci. Będzie trochę o największych oraz trochę o małych.
  2. Technika: "Hello, I'm calling from Comodo", czyli jak zarejestrować certyfikat EV
    Przedstawię rodzaje certyfikatów SSL (DV, OV, EV), omówię różnice między nimi. Opowiem trochę o certyfikatach bezpłatnych i spróbuję porównać, czy różnią się od płatnych. Pokaże na realnym przykładnie jak wygląda "extended validation" przy rejestrowaniu certyfikatu SSL typu EV - bo fajnie przecież jest mieć nazwę firmy przy zielonej kłódce?
  3. Wsparcie: Na czym polega praca na helpdesku firmy hostingowej
    Przedstawię jakie pytania klientów pojawiają się najczęściej. Pytania trudne i banalne. Na niektóre byście pewnie sami nie wpadli, że można je zadać. Czy wiecie, że jeden ze szczytów liczby rozmów na chat przypada przed północą?

Wojciech w sieci: